четвъртък, 24 декември 2020 г.

Позиция на Пътническия консултативен съвет относно модернизацията на пътническите вагони и отговорът на БДЖ

Така изглеждат част от новите модернизирани вагони на БДЖ, които ще обслужват основните бързи влакове на дълги разстояния 

 На 23 декември 2020 г. изпратихме на БДЖ нашата позиция относно експлоатацията на рециклираните пътнически вагони.

Апелираме същите да бъдат насочвани за обслужване единствено и само на основните бързи влакове, за да се запазят максимално дълго и да повишат качеството на обслужване за далечните дестинации.

Дадохме и някои препоръки за бъдещи ремонти, имайки предвид познати европейски практики.

Публикуваме текста на позицията ни  в пълен вид:

"Уважаеми господин Василев и господин Азов,

Във връзка с въвеждането в експлоатация на първите рециклирани вагони (от заводите в Дряново и Септември) серии 20-44 и 84-44, представяме на Вашето внимание наше становище. 

Пътническият консултативен съвет адмирира положените усилия за реализиране на ремонтната програма и по–конкретно – новите вагони от серии 20-44 и 84-44, които обслужват влакове от 22.12.2020 г. За съжаление, силно впечатление прави фактът, че двата завода изпълнители изкарват вагони от серията 44 с големи интериорни и екстериорни разлики – едните са с подглавници, другите без, на вагоните от завода в гр. Дряново са поставени рамки около прозорците, а същите липсват при тези от завода в гр. Септември, различава се цвета на вратите – сини или бели, изпълнението на салона на второкласен вагон в планировка, идентична на първокласен – 66 места от Септември, в същото време 78 места от Дряново, инвалиден вагон – 65 места. Тези и още други несходства, освен своята естетическа неиздържаност, могат да бъдат повод и за затруднения в поддръжката на вагоните в бъдеще. Налице е и друг сериозен проблем – ако не се създаде организация тези най–нови вагони, включително запазените от серии 15-63 и 25-63 с увеличена максимална скорост, да обслужват само основни бързи влакове, сред които ускорените 2640/1 , 2682/3, 3601/2, 5682/3, 8601/2 и 8640/1, както и бързите 2601, 2602, 2654/5, 8610/1, 8650 и 8651. Продължаването на досегашната практика вагони в добро състояние, излезли скоро от ремонт, да обслужват работнически регионални влакове, ще обезсмисли вложените немалки средства за рециклиране и подновяване, а също и би влошило качеството на предлаганата услуга. 

В допълнение, имайки предвид световната практика, смятаме за целесъобразно в бъдеще да се инвестира във внедряване на аудиовизуална информационна система, съобразена с потребностите на всички целеви групи, в т.ч. лица с нарушен слух и/или зрение (електронни табла и маршрутни табели, високоговорителна уредба, електронна визуализация на заетите места, WiFi връзка и др.) и още други съвременни технологии при извършване на капитални ремонти на вагоните. При възможност най-малко да се използва аудио информационната системата на вагоните за информиране на пътниците за услугите които предлага влака, следваща гара, връзки и престой във възлови гари, закъснения и други.

Изразяваме надежда нашата позиция да съвпада с вътрешната политика на Дружеството и занапред услугата да стане по–качествена и търсена, предвид създадените за това условия.

С Уважение,

Пътнически консултативен съвет".

Ден по–късно не закъсня и отговорът от БДЖ. В своето писмо от дружеството изразиха съгласие с нашата критика и заявиха готовност тя да бъде коректив в бъдеще. От "Вазов 3" също аргументираха нивото на модернизацията на новите рециклирани пътнически вагони с договорите с двата вагоноремонтни завода, които са подписани преди повече от 10 години и невъзможността техническите параметри да бъдат изменени в изгода на дружеството дори при предподписването на договорите през 2020 г. Изпълнените дейности по вагоните отговарят на техническите изисквания, заложени в договора от тогава, предмет на който е и настоящата модернизация (бел. а. – изпълнението на договора започва още същата година и след вкарването на експлоатация на първите 7 вагона през 2010 г. бива временно спрян до днес, а дейностите по рециклиране на останалите вагони остават недовършени в различен стадий на изпълнение). 


Пътническият консултативен съвет Ви пожелава светли коледни празници и една светла, успешна и изпълнена със здраве и щастие 2021–ва година! 

сряда, 23 декември 2020 г.

Пътническият консултативен съвет с позиция до БДЖ


 Днес изпратихме на БДЖ нашата позиция относно експлоатацията на рециклираните пътнически вагони.

Апелираме същите да бъдат насочвани за обслужване единствено и само на основните бързи влакове, за да се запазят максимално дълго и да повишат качеството на обслужване за далечните дестинации.

Дадохме и някои препоръки за бъдещи ремонти, имайки предвид познати европейски практики.

сряда, 9 декември 2020 г.

Важна информация относно новото разписание на влаковете


     ВАЖНО! 

    От 13.12.2020 г. (неделя) влиза в сила новото разписание на влаковете в страната! 

    Предвид множество съмнения и притеснения и след отправено от нас запитване получихме информация, че се очаква всеки момент в сайта на БДЖ да се актуализира информацията след 13.12.2020 г. Забавянето е по технически причини.

    Въпреки това остава възможността за закупуване на билети през online системата за билетоиздаване, включително за влакове съгласно новото разписание. 

сряда, 2 декември 2020 г.

"ГЛАСЪТ НА РЕЛСИТЕ" ЗА ПО-ДОБРА ЖЕЛЕЗНИЦА

 

Източник: www.transportal.bg

През последните 30 години Българските държавни железници са едно от малкото останали големи държавни предприятия, което често се коментира негативно по ред причини. Всички сме чували и виждали от медиите преобладаващите новини по темата - жп инциденти, закъснения, лошо отношение, финансови злоупотреби... въобще липса на отношение и политика, насочени към негово величество клиента. Всичко това изглежда странно, пречупено през призмата на динамично развиващия се днес свят, в който железопътният транспорт заема все по-важно място и особено в ЕС, член на който е и нашата страна. Странно или не - у нас държавната политика, противоположно на световната тенденция, категорично не бихме окачествили като позитивна и ефективна за пътническия железопътен транспорт. Свидетели сме на сериозен лобизъм за частните автобусни компании и забавени реакции в полза на железницата.

        Въпреки фактите за некачествената услуга и лошата държавна политика в този сектор, БДЖ остава най-големия обществен превозвач в България до днес и ежедневно хиляди граждани използват влак, за да се придвижат между дома и работното място, учебната скамейка, пазара, лекаря, аптеката, роднините в далечен край на страната и други, и други. За съжаление, понастоящем голяма част от клиентите на БДЖ са по-скоро такива по принуда, не по желание, което изглежда съвсем в реда на нещата предвид нивото на предоставяната услуга. 

       В навечерието на Европейската година на железниците, този ноември ние - петима граждани с различни професии и социален статус, все пътуващи с БДЖ по желание, се събрахме да си говорим за по-добър обществен железопътен транспорт у нас, водени от любовта към пътуването със същите тези стари и бавни родни влакове. Да, все още има немалко граждани, избиращи БДЖ по своя воля и такива, които имат виждания как да се случват нещата по-добре. Съществуват граждански обединения, които многократно са отстоявали пред жп превозвача аргументирани предложения за подобряване на обслужването. През последните години из социалните мрежи се зародиха и развиха множество групи и страници на фенове и служители на БДЖ, които разпалено коментират всичко, случващо се в родната железница и касаещо двете държавни дружества - инфраструктурното НКЖИ, отговарящо за гарите и железните пътища, и превозвача БДЖ-ПП ЕООД. 

    Разграничавайки се от публичната критика, която БДЖ получава всеки ден, без ангажиране на коментаторите с конкретни решения на проблемите, ние решихме да споделим желанието си да представяме градивна критика с ясна визия на държавния железопътен превозвач, имайки предвид, че тя ще бъде отправена именно към него. Така на 26.11.2020 г. се проведе среща между нас и представители от ръководството на БДЖ, които официално дадоха дума, че приветствайки желанието ни ще ни подкрепят като се вслушват в отправяните предложения и ще се стремят да ги реализират, в случай, че отговарят на корпоративното им разбиране за високо качество на услугата. 

    Кои всъщност сме ние? Борислав Веженов е професионален артист от Русе, пътуващ ежеседмично по работа и за удоволствие по всички краища на страната с влакове. Добрил Тошев е младежът от Враца, който доста добре познава разписанието, подвижния състав и пътникопотока на влаковете в цяла Северна България и заради множеството си редовни пътувания, и заради запълненото свободно време с темата влакове. Пазарджиклията Кристиан Ваклинов вече 7 години се свързва с теснолинейката Септември-Добринище, а от 2016 г. е основател и председател на Гражданско сдружение "За теснолинейката", в което членуват 60 души от цялата страна, обединени зад каузата за опазване, популяризиране и развиване на най-високата жп линия на Балканите. Освен гражданската дейност, представена в множество обществени мероприятия и диалог с БДЖ, от есента на 2017 г. Кристиан работи в Централно управление на БДЖ като експерт по обслужване по покана на тогавашното ръководство. Николай Колев е от Габрово, занимава се с електроинженерство и е част от Сдружение "Железниците днес", което през годините се стреми да защитава интересите на старопланинските части на Северна България откъм обслужване с железопътен транспорт. Петър Делчев е роден в Димитровград и живее в София от много години, където работи като експерт в Национална компания "Железопътна инфраструктура". Дълги години Делчев взема участие в различни обществени инициативи и организации, много от които свързани изцяло с развитие на железопътния транспорт.

    Стартираме нашата дейност с идейна визия за действие, която ще се развива в следващите месеци. Важно е да уточним, че сме неформална гражданска група и съответно няма форма на "членство" в несъществуващо юридическо лице. 

    Желанието ни е да успеем да достигнем до всяко добро предложение от ползватели услугите на БДЖ, за да можем заедно с нашите виждания да ги излагаме пред ръководството на компанията с очакване да бъдем чути, предвид дадената дума, за да забележим в бъдещ момент положителна промяна. Всяко предложение до БДЖ ще получава публичност, за да е достъпно за всеки.

    Насреща сме за Вашите предложения в тази насока чрез фейсбук страницата "Гласът на релсите" и на електронната поща bdzadvisor@abv.bg.

 

БДЖ подкрепи създаването на Пътнически консултативен съвет

БДЖ подкрепи идеята за създаване на Пътнически консултативен съвет за обслужването с железопътен транспорт в България. Това се случи по време на първото онлайн заседание на Съвета. Проектът е по идея на активни млади хора, които редовно използват БДЖ и имат желание за диалог с управленския екип на дружеството с цел да се обсъждат възможности за подобрения в предлаганата транспортна услуга, които са от най-голяма необходимост за клиентите на превозвача.

Пътническият консултативен съвет се създава по добрия пример на други европейски железопътни оператори. Идеята е веднъж на няколко месеца представителите на съвета да провеждат дискусии по належащи за подобряването на условията за пътуване на клиентите на БДЖ въпроси. Създаването на консултативния съвет е от изключителна важност за БДЖ, тъй като именно редовно пътуващите клиенти могат да бъдат най-добрия коректив за дейността на дружеството.

Борислав Веженов, Добрил Тошев, Николай Колев, Кристиан Ваклинов и Петър Делчев са създателите на Съвета, част от които работят в системата на железопътния транспорт. Те пътуват редовно с влакове из страната и имат пряко наблюдение върху пропуските в качеството на услугата и потребностите на клиентите. Консултативният съвет ще се председателства на ротационен принцип от всеки един от членовете, които ще представляват отделни региони на страната.

Създаването на пътнически консултативен съвет е поредната крачка към подобряването на предлаганата от БДЖ услуга след внесените дигитални улеснения за клиентите и поетапното подновяване на подвижния железопътен състав. В тази връзка, на участниците в Съвета ще бъде предоставен достъп до внедрената в БДЖ Корпоративна информационна система за стратегически анализи.

Въпреки отлагането на част от условията в Регламент (ЕО) № 1371/2007 на Европейския парламент и на Съвета относно правата и задълженията на пътниците, използващи железопътен транспорт, в частта му за изплащане на обезщетения при закъснения на влаковете, които пътуват на територията на страната, БДЖ изпълнява голяма част от заложените в Регламента условия и се стреми да бъде все повече клиентоориентирана и социално отговорна компания.

Чрез постоянния стремеж към подобряване и модернизиране на предлаганата услуга БДЖ ще може да приложи изцяло Регламент (ЕО) № 1371/2007 на Европейския парламент и на Съвета през 2025 г., от отлагането на който се възползват и повечето железопътни оператори в държавите, членки на ЕС.


Източник: БДЖ ПП

Позиция относно изготвянето на новото разписание на влаковете за 2022 г.

На дата 8.10.2021 г., петък, Пътническият консултативен съвет изпрати до БДЖ своето становище относно бъдещият График за движение на ...