петък, 22 януари 2021 г.

Удобен или угоден транспорт?!

 


    Дни след влизането в сила на Графика за движение на влаковете за 2021 г., наред с немалкото промени в положителна посока, касаещи създадените нови връзки по различни маршрути в цяла България, не закъсняха и поредните "временни промени", част от които лишени от реален смисъл и логика, при това единствено за сметка на най-важните елементи в уравнението - клиентите на услугата. Във връзка с това, Пътническият консултативен съвет изпрати свои становища относно корекциите на разписанията на КПВ 16221 Септември - Велинград, БВ 8636 Варна - Пловдив - София през Димитровград и БВ 5683/2 София - Благоевград - София. Пълните текстове на писмата можете да видите тук:

"Уважаеми г–н Василев и г–н Азов, 

Днешният ни мейл е свързан с неприятна изненада на нас и граждани, ползващи услугите ни, свързали се с нас, относно нелогична промяна в разписанието, с която се надяваме, че сте запознат, за да вземете отношение, поемайки отговорност.  

Противно на възприетата практика, от 01.01.21 г., две седмици след приемане на широко обсъждания ГДВ 2020/1, негласно сте променили разписанието на редица влакове, сред които и вечерният влак по теснолинейката – 16221, от Септември до Велинград. Повечето от промените имат обяснение предвид влошеното състояние на локомотивния парк. Но не така стоят нещата в този случай. Вместо в удобният час 19:00, влак 16221 вече в 19:40 ч., като връзката от София е съответно вместо 40 – 80–минутна, а от Свиленград, Пловдив и Пазарджик пък се чака 55 вместо 15 минути от единия до другия влак. От техническа гледна точка промяна няма - локомотивът за влака излиза преди първоначалния час на тръгване (19:00) и стои, работейки на място, до 19:40, вместо да замине за Велинград веднага след връзката с влак 1614, както по обявения пред общесвеността график, изпълнен със смисъл. 

Успяхме да се свържем с общините по маршрута на влака - Септември, Ракитово и Велинград, откъдето разбирахме, че не са информирани за причините обслужването да бъде така влошено, принуждавайки хората или да се откажат, или да чакат толкова много време на гара Септември в тъмната част на деня. От Велинград ни информираха, че са алармирали за проблема пред МТИТС и още нямат отговор. 

В допълнение, измежду фенове и критици на БДЖ въпросът бе повдигат вчера, след като е излязла телеграма, според която тази антипътниците промяна се удължава чак до средата на годината. Не намираме логика за подобно действие и
не смятаме за основателно и нормално допуснатото, защото в него няма никаква клиентски ориентирана логика, нито техническа, предвид факта, че и в двата случая ресурсът за реализиране на превоза е еднакъв. Създаденият удобен влак, вече разпознаваем и с който пътуват хора, е направен максимално неудобен, което противоречи с обявената политика на управляваното от Вас Дружество. Защото, съгласете се, малцина ще тръгнат от Пазарджик, Пловдив или София за Велинград при престой в Септември равен или по-голям от пътуването до там. 

Докато получим от Вас информация каква е целта на промяната, кой я инициира и поради какви причини се случва тихомълком, ние ще се надяваме да не е успешен план за прогонване на пътниците и елиминиране на тази удобна възможност за придвижване, обявена публично още през пролетта. 

Очакваме Вашата своевременна реакция по темата.

С уважение, 

Пътнически консултативен съвет".



"Уважаеми господин Василев и г-н Азов,

С недоумение разбираме, че предстои унищожаване на още една добра практика, въведена съвсем скоро. Доколкото става ясно от телеграма, появила се в общественото пространство, от 01.02.21 г. връщате старото разписание на влак № 8636 и възстановявате така наречения „международен” влак Пловдив-София, обслужван от състава на БВ 8636.

Бихме желали да разберем защо тази изключително уместна промяна ще остане в историята само след първия си месец реализация и защо въобще се случи, след като 31 дни по-късно я оставяте в историята?

Казусът до болка прилича на този с влак „Златни пясъци”, от който в продължение на миналата година мнозина се отказаха заради изкуственото прекачване в Горна Оряховица, което електронният пътеводител даваше, без да става ясно, че само се сменят номера и категорията, а композицията е директна за Русе и Варна. Сега за потенциалните Ви клиенти от Варна, Ямбол, Стара Загора, Димитровград и Първомай например за Пазарджик, Септември, цялата теснолинейка, Белово, Костенец… и София пътуването ще се предлага с прекачване, а в действителност няма да има такова. Именно това отблъсква много Ваши пътници, а когато ситуацията е като в случая – допуснатото е безумно.

Питаме се, питаме и Вас – направихте ли анализ на пътникопотока на БВ 8636 откакто е директен за София, какви са тенденциите? Каква е причината директната композиция да не носи един и същи номер? Защо коригирахте едногодишната грешка с БВ 2601, а сега ще допуснете същото? Каква е пазарната логика за тези действия? Все пак Вашата основна цел са пътниците – да са повече и да са доволни, надяваме се.

В допълнение, каква е причината новият ускорен влак Благоевград - София - Благоевград, заедно с другите неудачни и уж временни корекции по 5-та линия (включително отмяната на МБВ 360/1) и спирането на пълния работнически влак 10170 да продължат чак до средата на годината и съгласувани ли са тези промени с обществеността?

Настояваме БВ 8636 да остане директен от Варна за София през Пловдив. Силно се надяваме, че Вашите експерти са установили предимствата на БВ 8636 пред БВ 2626 и БВ 3636, а именно:
- 8636 пристига в далеч по-удобния час 9:00, когато всички институции работят, за разлика от другите два, пристигащи в 06:00 и 06:51 ч.
- БВ 8636 е бърз по целия маршрут, за разлика от другите два, които стават в пътнически час и половина преди пристигането в столицата и това изключително дразни пътуващите от далечни дестинации.

С уважение, 
Пътнически консултативен съвет".

Очакваме своевременна реакция по поставените въпроси с цел поддържане на удобството както на постоянните клиенти на БДЖ, така и с цел привличане на нови такива, условия за което създават засегнатите от новите промени влакове и връзки.



вторник, 19 януари 2021 г.

Становище на Пътническия консултативен съвет, свързано с работата на сайта на БДЖ

 


    Във връзка с установени и вече частично отстранени нередности в работата на официалния сайт на "БДЖ - Пътнически превози", касаещи информираността на пътниците относно разписанието на влаковете, Пътническият консултативен съвет изпрати становище до превозвача с конкретни констатации и препоръки за подобряване работата на сайта. 

Вижте пълния текст на нашето становище:

    "Уважаеми г-н Василев и г-н Азов,

    На Вашето внимание представяме становище, свързано с работата на вече близо година функциониращия нов сайт на "БДЖ – Пътнически превози" ЕООД.

    Особено адмирираме новите добавени функционалности при търсене на опции за пътуване по конкретен маршрут – новите допълнително предложени филтри на информацията и изобразяването на "най–бърз маршрут". Именно това е начинът да се привлече вниманието на клиента, да получи по-лесно и достъпно търсената от него информация. 

    Въпреки това, след въвеждането на новия График за движение на влаковете в базата данни, възникнаха проблеми и груби неточности при визуализиране на добре познатата информация за състава на изписвания влак. В масовия случай се изобразяват сведения, които тотално не отговарят на истината или са напълно абсурдни – пример за такова нещо е съставът на ПВ 16104 "Вихрен", който според сайта се движи с "Eлектрическа мотриса Siemens". По подобен начин КПВ 40251, движейки се в неелектрифицирания участък от 4-та линия от Димитровград към Подкова, според сайта пътува с "Ел. мотрисен влак". В участъци където влаковете се обслужват само от електромотрисни влакове серия 32, влаковете се показват и от "Дизелова мотриса  Siemens ", "Спален 1/2 клас" или "Седящи 2 клас купеен". Бързи влакове из цялата страна се "обслужват" от Сименси, без това да е така. Липсват данни и за спалните вагони по нощните влакове. Примерите са може би стотици. По всяко време може да бъде направена справка в сайта с произволен влак – шансът за подаване на коректна информация е минимален, защото е настанал пълен хаос. Това от своя страна води до пълна дезинформация на хората, за които тази информация е полезна. Държим в най-кратък срок да се обърне внимание на проблема и той да бъде цялостно отстранен.

    Във връзка с двете новооткрити спирки по 16-та жп линия Септември – Добринище: Стоян Митов и Якорудска минерална баня, както и преимеуването на спирка Пампорово на Лазар Пампоров с цел коректност на географския топоним, също липсва адекватно поднасяне на информацията. Близо месец по-късно в разписанията на всички влакове, минаващи през сп. Лазар Пампоров, тя продължава да се изписва като "Пампорово – сп.", което от своя страна особено предвид зимния сезон е предпоставка да се продължи дългогодишната традиция пътници да остават в заблуда, че пристигат в зимния курорт в сърцето на Родопите, а не на едва няколко км. от Септември. Двете новооткрити спирки пък се появяват частично - виждат се часовете на пристигане и заминаване, но без да се изписва име на спирката. По този начин става абсолютно невъзможно пътниците да разберат за допълването на транспортната услуга от страна на Превозвача. 

    Препоръчително е да се прецизира допълнително, доколкото това е възможно, алгоритъмът за работа на Електронния пътеводител като основен източник на информация за клиенти и служители на железницата. За огромно съжаление продължават често да не се дават бързи и удобни връзки, както и да не се предлагат връзки с някои от новите влакове, по неясни причини. 
Като допълнение към системата "Радар", предлагаме актуалното закъснение на даден влак да се отразява в пълното му разписание. (подобно като в страницата на Немските железници)

   Вярваме, че предвид естеството на проблемите, те ще бъдат разрешени в най–кратък срок!

    С уважение, 
   Пътнически консултативен съвет"
.

 

    Представяме Ви и получения официален отговор от "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД:

    "Здравейте,
направените от вас констатации и коментари са абсолютно верни, ние също ги констатирахме и за съжаление имаше нарушаване на функционалността на Разписание, за което разяснение и информация за текущите действия ще намерите малко по-долу.

    По нередностите в Разписание - въпреки опитите в последната година да се организират базите данни в дружеството се оказа че единственият възможен вариант е да се изгради изцяло нова структура, която да е както технологично модерна, лесна за поддръжка и обслужване, така и да е основен източник на информация за всички последващи информационни и управленски системи - за организация на подвижни състав, за ръководене на влаковата дейност, за управление на персонала и отчитане възнаграждения, за информация към пътниците и т.н.
Тоталната липса на документация за правеното последните 20 години наложи сложен процес на реинженеринг и проследяване на връзки, но въпреки нашето желание не всичко бе открито и описано. Така при реалното стартиране, модул Разписание остана без информация за част от влаковете, ръчното възстановяването на които пък доведе до объркване във връзките с подвижния състав, което повлия на информацията за цени, и т.н.
Към момента Разписание работи изцяло като функционалност и показва вярна информация.        

    По алгоритъмът за работа на Електронния пътеводител - моля посочете конкретни примери, за да бъдат анализирани. Маршрутизирането е сложен процес, с много изключения и особености, и така просто като твърдение без конкретно проследяване няма как да се отстрани нередност.Имайте обаче предвид, че в почти всички получени досега сигнали за липса на удобни и бързи връзки, не е отчетено времето за трансфер на междинните гари - което по норматична уредба е заложено на 15 минути за големи гари и 10 за по-малки. В случай че толерансът между време на пристигане и време на тръгване е по-малък, то съответната връзка не се показва. Практически, времето за трансфер на някой гари може да е по-малко от заложеното, но въпросът е дали това винаги е така, както и съществуването на риск от възможно закъснение на пристигащия влак. Също трябва да се има предвид, че при закупуване на комбиниран билет, тръгващият влак трябва да изчака пътника ако пристигащия влак закъснява. Доколкото функцията на Разписание е информативна, за следваща версия предвиждаме да може да се избира "стандартно" или "намалено" време за трансфер, при което ще се показват повече варианти на връзки. Това не означава обаче, че пътникът ще може да закупи единен билет по това направление - по-скоро два/няколко отделни - като рискът за трансфер е изцяло негов,

    По новооткрити спирки по 16-та жп линия Септември – Добринище - Допуснали сме грешка, като при прехвърлянето на данни промяната е отразена в централната система, но не се показва в Разписание. Предадено за проследяване и вече е коригирано.

    По Радар и отразяване на закъснението - отново моля за някакъв пример, screenshot или по-подробно описание. Предполагам става въпрос за време за пристигане на следващите спирки показвани в поле Информация при избор на влак в Радар, но може да се визира и друго.
Към момента приоритет за Радар е добавянето на по-полезни функционалности като интерактивен списък на влаковете, търсене на номер влак, връзка от Актуално (информация закъснения) към Радар (локация на влак), и други "дребни" улеснения.
    

    Поздрави,
    Никола Василев
". 

     Оставаме отворени за всякакви идеи, свързани с работата на функционалностите на официалния сайт на Превозвача в частта му, засягаща информацията за пътниците. Изпращайте ни своите предложения, както и фрапиращи примери за неудобни връзки по зададени дестинации, които сайтът визуализира, на e-mail адрес bdzadvisor@abv.bg или като съобщение на страницата ни във Facebook - "Гласът на релсите", а ние ще ги изпратим официално до БДЖ. 




четвъртък, 14 януари 2021 г.

Новите рециклирани пътнически вагони на БДЖ – тема с продължение

 

Така изглеждат отвътре рециклираните вагони с възможност за превоз на трудноподвижни лица, произведени във вагонния завод в гр. Дряново

В началото на 2021–ва година, Пътническият консултативен съвет изрази своето становище по получения отговор от БДЖ на зададените въпроси, касаещи изпълнението на модернизацията на най–новите вагони на превозвача, както и дадохме някои предложения, пряко свързани с качеството на услугата в модернизираните вагони.

Представяме Ви изложените от нас нови факти:
"Становище 002/04.01.2021 от Пътнически консултативен съвет

Уважаеми господин Василев и господин Азов,

Благодарим Ви за бързият отговор, който ни върнахте в нощта на 24 декември.

Във връзка с това, прегледахме договорите сключени между "БДЖ ПП" ЕООД и изпълнителите, както и техническите спецификации за ремонт на вагоните серии 44.
 
Според договора, подписан между „БДЖ ПП“ ЕООД и „Коловаг“ АД, Възложителят – БДЖ, има правото по чл. 9, точка 4 – „Да прави рекламации при установяване на некачествен ремонт, който не е в съответствие с „Техническа спецификация на Възложителя“ и „Правилник за капитален ремонт на пътнически вагони“…“ и по точка 6 – „Да изисква от Изпълнителя преработване или доработване на некачествено извършени услуги в съответствие с уговореното в Договора“. Въз основа на това искаме да Ви представим няколко точки, които не са изпълнени спрямо „Техническа спецификация на Възложителя“:

• Точка 5.1 от допълненията изготвени на базата на техническата документация – „Салона да не се разделя от стъклена преградна стена“ – същите са монтирани във вагоните от Дряново.
• Точка 8.5 „…площи в салонната част на вагоните, разположени на места с добра видимост, с монтирани рамки за реклама – минимум 2 броя“ – липсват във вагоните от Дряново и Септември.
• Вагоните от Септември, не отговарят на броя на седалките според техническите данни на вагона I класа – 58 седалки, II класа – 78 седалки. Второкласното изпълнение на вагоните от Септември е с 60 седалки с разположение 2+1, а не както в техническата документация разположение 2+2 за II класа. Според техническата документация, разположението за I класа е 2+1, а за II класа е 2+2. В същото време инвалидните второкласни вагони са с 65 места с разположение спрямо техническата документация 2+2.
• В точка 17 от техническата документация е записано, че външното боядисване трябва да е изпълнено спрямо фиш UIC 842-5 и спрямо спецификациите на БДЖ. Вратите на вагоните от Септември се разминават по оцветяване (бели сега и червени при предните ремонтирани вагони), спрямо тези на вагоните от Дряново. Също така е отразено и че боята трябва да е издръжлива на химикали за премахване на графити.

Тези вагони са приети според чл. 10, точка 8 „Да приеме ремонтираните вагони от Изпълнителя, съгласно клаузите на настоящия договор“ и е възможно да не е възможна рекламация относно неизпълнените точки от „Техническа спецификация на Възложителя“.

В същото време искаме да използваме възможността и да Ви представим няколко предложения относно новоремонтираните вагони, които са лесни за реализация:

• В съставите на влаковете вагоните да са свързани и посредством междувагонните 18 жилни магистрални информационни кабели, което да позволи да се използва възможността за включване на влаковото осветление и да се използва аудио информационната системата на вагоните за информиране на пътниците за услугите които предлага влака, следваща гара, връзки и престой във възлови гари, закъснения и други. Също така това би позволило централно затваряне на вратите от локомотива или от всяка друга врата – възможност за по-пълноценно ползване на възможностите на новите локомотиви Смартрон. В момента такъв идеален модел би бил влак 8601/02, който се обслужва от нов локомотив и нови вагони.
• Обособяване на детски кът в 5-те вагона серия 84-44. Това включва претапициране на 4 седалки (една 4-ка с масичка) с нова тапицерия със забавен десен, подходящ за деца и облепянето на масичката с фолио с мотиви на забавни игри и/или други детски мотиви.
• Вагони, излизащи от ремонт с новата синя ливрея да се включват в състави с други вагони със същата ливрея, за да се избегне смесване на съставите в цветово отношение, което създава усещане за неподреденост и липса на внимание към детайлите в предлаганата пътническа услуга.
• Закупуване на баркод четци към съществуващите компютърни конфигурации за улесняване на билетните касиери и билетоиздаването при заверка на билети, при издаването на разлики и други.

С Уважение,
Пътнически консултативен съвет". 


Няколко дни по–късно получихме и официален отговор от БДЖ:
"Здравейте,

Благодарим Ви за направените предложения и изразената позиция по отношение на изпълнението на договорите за ремонт на пътнически вагони. 

Както поехме ангажимент, поставените от вас въпроси - по Становища 001/23.12.2020 и 002/04.01.2021 - бяха разгледани със съответните технически лица, и можем да коментираме следното:

1. Обща информация по рециклираните вагони.

Дейността е започнала когато е било сформирано дружеството БДЖ Булвагон АД - съвместно предприятие между БДЖ Пътнически превози ЕООД, Вагоноремонтен Завод - 99 АД - Септември и Вагонен Завод Интерком ООД - Дряново, и му е възложено рециклиране на 40 бр. пътнически вагона. Първите вагони - 15 на брой, са разпределени между двата жп. завода, като на Вагоноремонтен Завод - 99 се превъзлага рециклирането на 7 бр. вагона, а на Вагонен Завод Интерком - на 8 бр. вагони.

Първоначалното възлагане е рециклирането да се извършва по единна спецификация, но с двата завода са сключени анекси, с които допълнително се описват технически спецификации (като осветление, брой места, разположение седалки и др.), които са различни за двата завода. Самата дейност е включвала активното участие на БДЖ Булвагон, освен като координатор и като основен доставчик на части и компоненти, необходими за оборудването на вагоните.

По една или друга причина, за дълъг период от време проектът не е завършен След редица експертни консултации и преговори с двата завода, беше намерен законов и икономически изгоден вариант, с който да бъде даден нов старт на работата по вагоните. Така, след извършена подготовка БДЖ Пътнически Превози ЕООД обяви през 2020 г. две процедури чрез директно възлагане, за довършване на рециклирането на започнатите 15 вагона, първите 4 от които вече излязоха м. Декември.

Трябва да се има предвид, че поради вече извършени дейности и закупени части, самите вагони се намират на различен етап на готовност и довършването се извършва по оригиналната спецификация, което е и обяснението защо липсват съвременни елементи като информационна система например. Предоговаряне и промяна на спецификациите, плюс допълнителна сертификация на промените, би удължило значително процеса, и бе предпочетено все пак да се получат по-съвременни вагони сега, отколкото в неясното бъдеще.

2. По отношение на поставените въпроси;

(а) " Салона да не се разделя от стъклена преградна стена..." - прието е като вече извършено от завода, евентуално премахване е ресурсо нецелесъобразно и увеличаващо доставното време за използване на вагона.
(б) " монтирани рамки за реклама – минимум 2 броя...“ - за самите рамки липсва техническа спецификация. За вагоните от Интерком за рекламни площи е прието да се използват споменатата по-горе стъклена преградна стена, която е с отлична видимост, голяма площ и възможност за лесна поддръжка. За вагоните от Коловаг - предложените рамки формат Б3 са отхвърлени, липсата е отбелязана в констативен протокол и подлежи на изпълнение от страна на завода.
(в) " Вагоните от Септември, не отговарят на броя на седалките според техническите данни... " - изпълнението е съгласно допълнителни анекси, цитирани по-горе. Същото е валидно и за разположението на инвалидните места.
(г) " Външното боядисване трябва да е изпълнено спрямо фиш UIC 842-5" - Самата боя е специфицирана да е устойчива на химикали и графити. Цветовото "изравняване" на вратите е изискано и от двата завода. Вратите са подсистема премонтирана в последният момент поради забележки, и изравняването по цвят щеше да доведе до забавяне и липса на реновирани вагона за желаната от нас дата.

3. По отношение на направените предложения

(а) " Свързане и посредством междувагонните 18 жилни магистрални информационни кабели" - в момента по техническо задание връзката е 16 жилна, което дава възможност за информационна система, която обаче по-принцип липсва като такава, и реално ще може да се използва едва след нейното изграждане. Възможно е да бъде и някакво записано съобщение, но и това под някаква форма е свързано с вграждане на мултимедийна система, за което също предстои генерално решение за вид, тип, обслужване и не на последно място цена и финансиране.

За осигуряване на автоматично заключване на вратите, трябва да се осигури доста по-голям брой съвместими вагони, като вече е предвидена предвидена подмяна на 300 датчика на вагони. Същевременно, заедно с други точки, се подготвя изменение на Наредба 53, която определя и броя машинисти и техните задължения (за момента при автоматично заключване, е необходим помощник машинист за проверка, а плановете са Smartron локомотивите да се обслужват само от един машинист).

(б) " Обособяване на детски кът в 5-те вагона серия 84-44" - не е било предвидено като идея, предадено като заявка да бъде заложено поетапно за първо подновяване на тапицериите или технически преглед на вагоните. Но това не е реален детски кът.

Основен проблем е изборът на подходяща дамаска, доколкото все още за "нормалната" такава има забележки към заводите по износоустойчивост, зацапване и т.н., и все още няма трайно решение.

(в) " Вагони, излизащи от ремонт с новата синя ливрея да се включват в състави с други вагони със същата ливрея" - по принцип е в сила от средата на 2020 за определени типове и номера вагони, твърдо заложено в новото ПКВ, както и пономерна постоянност на състава по едно направление..

(г) " Закупуване на баркод четци към съществуващите компютърни конфигурации" - планирано заедно с въвеждането на новите жп абонаментни карти с чип, които да заменят съществуващите хартиени образци, което е заложено за първо тримесечие 2021.

---

Надявам се предоставената информация да е полезна и да сме отговорили на вашите въпроси.

С Уважение

Никола Василев". 

Ние, от Пътническия консултативен съвет, ще продължим да бъдем критични и да даваме гласност по актуалните въпроси на Железницата, както и да предлагаме нови решения за допълнително подобряване на услугата. Напомняме Ви, че сме отворени за всякакви аргументирани предложения на e-mail адрес: bdzadvisor@abv.bg, както и на страницата ни във Фейсбук – "Гласът на релсите". 


Позиция относно изготвянето на новото разписание на влаковете за 2022 г.

На дата 8.10.2021 г., петък, Пътническият консултативен съвет изпрати до БДЖ своето становище относно бъдещият График за движение на ...